Gyógymasszázs

A gyógymasszázsról:
 
 


A gyógymasszázs reumatikus és más mozgásszervi betegségek, sérülések kezelésére szolgál leginkább.
A gyógymasszőrök által kezelt betegek nagy része lágyrész-reumatizmusban szenved. Az ide sorolt betegségek az izmok, ínak, ínhüvelyek, izompólyák, bőnyék, szalagok, nyáktömlők, bőr alatti zsírszövet elváltozásai. Legtöbbször önálló megbetegedések, de sokszor az ízületek, csontok, és az idegrendszer megbetegedéseihez csatlakoznak másodlagosan. Diagnózisa a beteg kikérdezésén és fizikális vizsgálatán alapszik, elvétve van csak szükség radiológiai, laboratóriumi, szövettani vagy egyéb vizsgálatra.
A masszőr a kezével olyan ingerületeket kelt a szövetek érzékelő idegvégződéseiben, amelyek ideiglenesen gátolják, csökkentik a krónikus fájdalmi ingerületek eljutását az agyba. Az agyat endorfin kiválasztására ingerli, ami gyógyszerek használata nélkül enyhíti a fájdalmat.
A gyógymasszázs során az ernyedt izmokat feszesebbé, a spasztikus izomzatot lazítani tudjuk a speciális fogásokkal. Svéd masszázs fogásaival dolgozunk.
Reumás betegségekre

A leghatékonyabb gyógymód a masszírozás.
A reumás eredetű betegségnél fellépő fájdalom és a szöveti elváltozások jól befolyásolhatók masszírozással. Mivel a masszázs hatására a helyi szövetek jobb vérellátottságúak lesznek, sok esetben a masszázs hatására alábbhagy a fájdalom. A nagy ízületek arthrózisánál gyakran csak a masszírozással érünk el hosszabb távú fájdalomcsillapítást.

Belgyógyászati betegségek: szívbetegségek esetén a masszírozás hatására élénkülő perifériás keringés tehermentesíti a szívet. Hipertónia esetén a görcsösen feszült izomrészek fellazításával a mechanikai inger hatására kitágulnak perifériás arteriolák, így csökken a vérnyomás, és az általa kiváltott egyéb panaszok (fejfájás, szédülés, stb). (szegment masszázs)

A végtagok sérüléseinél, vagy mozgás szervrendszerében végzett műtétek után az időben elkezdett, óvatosan végzett masszírozás jelentősen lecsökkentheti a gyógyulás időtartamát. Vérömlenyek, zúzódások kezelése is csökkenti a panaszokat. Kötések, gipszrögzítések utáni masszírozás hatására javul a vérátáramlás, az atrofizált szövetek regenerálódnak. Begipszelt végtag esetén az egészséges végtag masszírozása, csonthártya masszázsa, hamarabbi gyógyulást jelent a konszenzuális hatás révén. Beteg végtag hamarabbi regenerálódását, vérkeringését, csontképzősejtek megsokszorozódását tudjuk ily módon fokozni. Konszenzuális hatás, vagyis az egészséges oldal kezelésekor reflexes úton létrejönnek ugyanazok a pozitív hatások az ellenoldalon is. Így lehet például a begipszelt végtag csontjaiban, izomzataiban kedvező hatást elérni az egészséges ellenoldal masszírozásával.

A perifériás bénulás masszázs kezelése kiemelhető. A masszázs érintett izomzat atrófiájának és az egészséges oldal kontraktúrájának, feszességének megelőzésében segít. Centrális bénulás esetében a masszírozás hatása csekély, de az érintett végtag kirázásával a spasztikus izmok lazulhatnak, ezzel a mozgásterápia könnyebben elvégezhető.

A masszázs ellenjavallatai

- fertőző betegségek esetén
- lázas betegség idején
- a menstruáció első két napján
- terhesség, szoptatás esetén (1-3. hó és a 9. hónapban)
- egyes bőrbetegségek esetén (pl.: ekcéma, fekélyek)
- heveny, akut gyulladásos betegségeknél
- vérrög (trombózis) képződésre hajlamos személyeknél
- súlyos keringési betegségeknél
- csontritkulás esetében
- daganatos megbetegedéseknél
- súlyos visszérproblémáknál
- fokozott vérzékenységgel járó megbetegedések esetén
- különféle csont-, ízületi, izomsérülések, rándulások, ficamok heveny szakában

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése